TRENING SAMOKONTROLI

TRENING SAMOKONTROLI („silnej woli”)
to nowatorska metoda pomocy, opracowana teoretycznie i praktycznie przez Leszka Kaplera, oparta na najnowszych osiągnięciach z zakresu psychologii, neuronauki i epigenetyki, szczególnie na badaniach Baumeistera i współpracowników.
Trening Samokontroli to cykl zajęć warsztatowo-treningowych i psychoedukacyjnych, który dzięki dostarczanym narzędziom służy odzyskiwaniu równowagi emocjonalnej, zwiększeniu energii życiowej i pogłębieniu zdolności kierowania sobą i swoim funkcjonowaniem.
Udział w Treningu umożliwia uczestnikom zwiększenie poczucia osobistej mocy, poprawę jakości bieżącego funkcjonowania, poprawę skuteczności w realizacji celów i dążeń, a w konsekwencji prowadzi do poprawy jakości życia, wzrostu poczucia życiowej satysfakcji i spełnienia. W czasie treningu oprócz udziału w zajęciach uczesatnicy otrzymują do realizacji między spotkaniami szereg zadań i praktyk.
Trening trwa 3 miesiące i przebiega w rytmie spotkań cotygodniowych – 1 raz w tygodniu po 3-godziny i spotkań weekendowych – 1 sobota w miesiącu po 8 godzin (3 soboty).

Określenie „samokontrola” bywa zamieniane z pojęciem, „samodyscypliny”, silnej woli, hartu ducha, co wskazywałoby, że jest to zjawisko związane z posiadanymi przez człowieka wewnętrznymi mechanizmami poprawiania sprawczości, skutecznego osiągania celów życiowych, zaspokajania potrzeb, realizowania pragnień. Ponadto, że jego funkcją jest także przeciwstawianie się pewnym tendencjom organizmu (powstrzymywanie od czegoś). Takie pojęcie samokontroli jak też i silnej woli zakłada, że może ona być słaba – uległa lub niewystarczająca oraz że możliwe jest wpływanie na stopień jej wzmocnienia poprzez różne sposoby prowadzące do realizacji tego celu – np. ćwiczenie, hartowanie w przeciwnościach.
Ściśle – samokontrola jest to zdolność kontrolowania zachowań impulsywnych poprzez hamowanie (tłumienie) nagłych, przelotnych pragnień. „Kontrola” oznacza tu zdolność do pełnej realizacji powziętego zamiaru i jego ochrony przed innymi tendencjami, dopóki nie zostanie on zrealizowany. Jest to każdy wysiłek człowieka w kierunku zmiany własnych myśli, uczuć, pragnień, postępowania, sytuacji mający jedną z dwu postaci: hamowania (powstrzymywania, wygaszania) lub podjęcia decyzji i utrzymania reakcji.

Wskazuje się na istnienie takich cech samokontroli jak:

  1. standard (kierunek) działania (norma społeczna, cel osobisty, oczekiwania otoczenia, zamiar, intencja, pragnienie) – „wiem czego chcę”,
  2. zdolność realizacji celu rozumiana jako wypadkowa takich czynników jak: energia konieczna do wykonania działania (siła), wiedza o sposobach realizacji celu, nadzieja na możliwość jego urzeczywistnienia, posiadanie koniecznych zasobów – „mogę”,
  3. świadomość (ocena, monitorowanie) przebiegu działania i zgodności działań z zamierzeniami.

Mówiąc o samokontroli, należy zawsze uwzględnić występowanie jakiejś tendencji przeciwstawnej z zamiarem – standardem (inny cel, trudności, zmęczenie).
Samokontrola jest narzędziem pomagającym urzeczywistniać ważny cel, poprzez m. in. panowanie nad tendencjami organizmu, przejawiającymi się w postaci różnych, często sprzecznych pragnień i impulsów (pokusy, kaprysy) – po to by umożliwić realizację ważniejszych dążeń.
Samokontrola także zależna jest od siły naszych przekonań i nawyków odnoszących się do:

  • ważności samokontroli, jej potrzeby i znaczenia oraz konieczności jej wzmacniania,
  • posiadanych wartości, ich roli i znaczenia przy podejmowaniu różnych działań,
  • własnej siły, zdolności i możliwości,
  • potrzeby zastanawiania się nad sobą, badania, sprawdzania i oceniania tego co i jak robimy oraz skutków naszych działań.

Trening samokontroli prowadzi do wzmocnienia siły tych czynników poprzez nabycie różnych koniecznych do tego umiejętności. Wzmocnienie samokontroli, będące zakładanym skutkiem tego treningu jest czynnikiem umożliwiającym większy wpływ na poprawę jakości życia, skuteczności działania, osiągania satysfakcji życiowej i przeciwstawiania się niepożądanym tendencjom wewnętrznym i zewnętrznym. Samokontrolę traktujemy jako podstawę osiągania pożądanych życiowych efektów, dlatego stała się ona fundamentem i łącznikiem metod, które stosujemy.